טופס יצירת קשר

שם

אימייל *

הודעה *

יום רביעי, 13 ביולי 2011

סיכום ישיבה להסדרת המקצוע - 12 ליולי 2011

חברות וגם חברים,

נציגות הסטודנטים חזרה מותשת מהדיון שהתקיים היום בכנסת.
אם זאת בהחלט לא הכל שחור, אנחנו שמחות לספר כי בדיון היום גילינו שוב שותפה אחראית ומסורה לתהליך החקיקה- יו"ר ועדת המשנה רחל אדטו, אשר הרצינות בה היא לוקחת את תפקידה כיו"ר הועדה והמאמצים הגדולים שהיא עושה בניתוב דרכנו לחוק המיוחל בולטים ומרשימים, חרף קשיים גדולים בדרך- אנחנו מאוד מעריכים את חה"כ אדטו על כך, ומהסיבה הזו מצליחים לגייס קורטוב אופטימיות למרות הכל.

לפני שנעדכן נספר לכם שהנציגות הסטודנטיאלית כללה הפעם 3 סטודנטיות- אנוכי, מיטל גואטה מסמינר הקיבוצים, מיטל קראוס מאוניבריטת חיפה (שהיא למעשה בוגרת טרייה), ולילך נס מאוניברסיטת לסלי, יחד איתנו הגיעו לתמוך בנו עמיחי גרין (הצדיק) ראש מחלקת מחקר בהתאחדות הסטודנטים ושגיב הלוביסט של ההתאחדות שממשיך וימשיך לסייע לנו במבפנים- תודה רבה לכולם על ההשתתפות!
לפני שנתחיל נדגיש כי היום אנו מתרכזות בלהעביר לכן את התכנים שעלו בדיון ולא מתייחסות לעמדות, השלכות, המלצות ופתרונות- בימים הקרובים נגיע גם לזה.
ועכשיו לעדכון (גם הפעם נעדיף להתמקד בנקודות הבולטות בדיון, ברגע שיתפרסם הפרוטוקול המלא של הישיבה פרסם אותו ותוכלו לקרואו במלואו. אנחנו כותבות מזכרונות ורישום עצמאי ומתנצלות מראש על כל חוסר דיוק) ולעיקר:

-הנושא בו נפתחה הועדה היה בירור מצד היו"ר אדטו איפה עומדים הדברים מבחינת פתיחת המסלולים החדשים לתואר שני במוסדות הלימוד השונים, וכן פניה למל"ג בנסיון לקבל הערכת זמן לאישור המסלולים החדשים- לסיכומו של עניין ניתן להבין מהתשובות שניתנו שקיימת שונות בשלב בו נמצאות תוכניות שונות בתהליך האישור מול המל"ג ושבגדול, תהליך אישור תוכנית צפוי לקחת בין חצי שנה לשנה. המשמעות, ככל הנראה, היא שלא לכל מרכי הלימוד יהיה מסלול לתואר שני כבר משנה הבאה.

-הנושא הבא שעלה לדיון הוא עמדת משרד הבריאות בשתי נקודות מהותיות:

1. הוראות המעבר (שהן התקנות שיגדירו באילו תנאים אנחנו, בוגרי תוכניות שלא עונות לדרישות העתידיות נוכל לעסוק במקצוע בעתיד)- בנושא זה טען ד"ר שנון, נציג משרד הבריאות כי היחודיות של המקצוע שלנו היא השונות הגדולה שקיימת בין המטפלים השונים שנובעת מהשונות הגדולה שקיימת בין מרכזי ההכשרה הקיימים לטיפול באמנות כיום.
מהסיבה הזו טען ד"ר שנון שיש צורך ליישר קו ולדרוש מכל המטפלים שלמדו לפני סיום החוק להשלים לימודי תואר שני בתוכנית שאושרה ע”י המל”ג. עוד ציין ד"ר שנון שכרגע אין בנמצא מספיק מסלולי לימוד להשלמה לתואר שני שיקלטו סדר גודל של 5,000 מטפלים שלמדו לפני החוק החדש.

2.הנקודה השניה שביקשו להבהיר במשרד הבריאות היתה שלדעתם, מכיוון שכיום אין עדיין מספיק תוכניות שאושרו ע"י המל"ג לתואר שני אין טעם להמשיך בתהליך החקיקה, וביקשו מועדת המשנה להפסיק את התהליך.

לשמחתנו הרבה, יו"ר הועדה אדטו החליטה שלא לאמץ עמדה זו, ויחד עם שאר הנוכחים בישיבה הציגה עמדה שדווקא רואה ערך בקידום תהליך החקיקה והאצתו.

-הנושא הבא שנידון, נושא שמעניין את כולנו, הוא ההנחייה החדשה של משרד החינוך בדבר לא להעסיק מטפלים חדשים במשרד החינוך ולא לחדש חוזים עם מטפלים שאין להם קביעות במשרד החינוך.
ראשית, ביקשה את זכות הדיבור הגב' רעיה לוי-גולדמן ממשרד החינוך ואישרה שאכן הנחיה כזו יצאה במשרדה, היא קראה למשרד הבריאות לפתור את הבעיה ולתקן תקנת ביניים שתאפשר העסקת מטפלים באמנות במשרד החינוך בימים אלו...אלא שאז, פנתה אליה רחל אדטו ושאלה מדוע הזדרזו במשרד החינוך להוציא תקנה כזו בכלל והרי תהליך החקיקה עוד לא הסתיים ודור הביניים עוד לא הוגדר.
בשלב הזה, פנתה נציגת משרד הבריאות וקבל עם וועדה הבהירה כי למשרד הבריאות אין הסמכות לקבוע עבור גופים אחרים באילו קרטריונים להעסיק מטפלים באמנות, ושחוזר המנכ"ל שאליו מתייחסת לוי-גולדמן הינו תקנה פנימית של משרד הבריאות והשאלה האם משרד החינוך מחליט לאמץ אותה או לא זו החלטה שלו.
לאחר שהובהר בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים כי משרד החינוך אינו מחוייב להנחיית משרד הבריאות ולכן אין צורך לבקש תקנת ביניים, הרגשנו כולנו מעודדים והנחנו כי לאור המידע החדש הגזרה הקשה של משרד החינוך עומדת להשתנות. בתום הועדה כשפנו מיטל קראוס ולילך לנציגת משרד החינוך בשאלה האם הבעיה באה על פתרונה הן נענו שהנחיית המשרד עומדת בעינה.
אנחנו נותרנו תמהים, ואין לנו הסבר לגבי מהות הדבקות של משרד החינוך בהנחייה לאור הדברים הברורים שנאמרו מצד משרד הבריאות.
בשבוע הבא עתידה להתקיים ישיבה משותפת של משרד הבריאות והחינוך בנושא, כולנו ציפייה דרוכה לשמוע שפרשה אומללה זו תגיע לסופה הטוב במהרה ותאפשר המשך העסקתנו במשרד החינוך.
- נושא מרכזי שנידון בועדה והוזכר כבר ע"י ד"ר שנון היה תנאי המעבר.
חה"כ אריה אלדד, ואחרים אחריו ,העלה את החשש שעשויה להיוצר דיפרנסאציה בהתייחסת למטפלים מתקופות שונות- לפני החלת החוק ואחריו שתנבע מהעדפה של השטח לקלוט מטפלים בעלי תואר שני.
למעשה, הו הטיעון הבסיסי שמנחה את הנ"ל להציע שתוגדר דרישה מכל בוגרי התוכניות הקיימות להשלים תואר שני וכך ייושר הקו. גישה דומה בעד השלמות לתואר שני הושמעה ע"י אוניברסיטת חיפה שציינה שבעבור המטופלים והמטפלים ראוי שתהיה דרישה להשלמת תואר שני. אוניברסיטת חיפה הטיבה לנצל את המעמד ולציין שהיא כבר מציעה מסלול השלמה לתואר שני במקצוע (וגררה הערה ספונטנית מצד מיטל גואטה שהתקשה לשמוע גורם בעל אינטרס ברור מפרגן לעצמו על חשבון אחרים...)
למול גישה זו, הציגו נציגי המכללות שישבו בדיון עמדה נגדית שביקשה להכיר בבוגרים ובסטודנטים שלמדו בתוכניות ההכשרה ולאפשר להם רשיון עיסוק במקצוע ללא השלמות. נציגי המכללות ציינו שמדובר במסלולים מקצועיים ורצינים שאינם נופלים ממסלולי לימוד לתואר שני.
אנו, כנציגות סטודנטים, הבענו באמצעות מיטל גואטה את תמיכתנו בעמדה זו ובאותה הזדמנות
הבענו את הערכתנו למרכזי ההכשרה שעושים מאמצים רבים לגבש עמדות משותפות טרם הועדה, להתגבר על אינטרסים מעט שונים ולדון ביחד לטובת המקצוע. עוד הוספנו כי אנו תופשים את העמדה שהציג משרד הבריאות בדרישתו להשלמה גורפת מכ-ו-ל-ם כנסיון למחוק את ההיסטוריה בת ה30 של תחום הטיפול באמנות בארץ, ולהתעלם מכך שמקצוע הטיפול באמנות חי וקיים כבר היום ומעמיד כבר שנים מטפלים מצויינים שעובדים במקצוע.
בהיקשר לדרישת השלמת תואר שני גורפת, הטיב מוטי מקמורי, ראש יה"ת להביע את האבסורד בציינו שעל פי המלצת משרד הבריאות דור הראשונים ידרש למעשה הכשיר את עצמו, בעצמו, במסלולים בהם הוא מלמד. אכן אבסורד.

לאור זאת הוצעו הצעות נוספות מצד גורמים שונים שבמהותן ביקשו לעשות הפרדה בהתייחסות לדרישות ההשלמה בין אוכלוסיות שונות- למשל בין מי שסיים לימודיו לפני 2004 וזכה בעבר לתעודת הכרה לבין מי שלמד לאחר מכן.
ד"ר שנון התרעם מאוד למשמע כל הצעה כזו והכריז שלא ניתן יהיה לקבל אותן כי זה יגרור מיד בג"ץ מצד מי שנשאר בחוץ וחזר וביקש השלמות גורפות. למרות זאת, נוצרה התחושה כי עמדתו נותרה עמדת מיעוט.
הצעה נוספת שנותנת פתרון לנקודה זו (וזהה למעשה להצעת המכללות) עלתה מצד מנהל מרכז ההכשרה במכללת ירושלים שהציע אף הוא לאשר עיסוק במקצוע ללא השלמות לכל מי שהחל לימודיו לפני סיום החוק.

הפגישה ננעלה, כשהיו"ר רחל אדטו מסכמת שעל אף שהוצעו מספר פתרונות לשאלת דור המעבר, לא נראה שהצעה מסוימת בולטת לטובה על רעותה ובמצב כזה יערך דיון נוסף בשאלה כיצד יש לנהוג.
חה"כ אדטו ציינה שלמרות שהכנסת יוצאת בקרוב לפגרת קיץ, הדיונים בעניין שלנו ימשכו ושהדיון הבא יהיה בפורום של ועדת העבודה הרווחה והבריאות בניצוחו של חה"כ חיים כץ ולא בועדת משנה.
הישיבה ננעלה בקריאתה של רחל אדטו למוסדות שטרם הגישו את תוכניותיהם למל"ג למהר לעשות זאת כדי למנוע פגיעה בסטודנטים שלהם- כך בחרה יו"ר הועדה לסיים את הדיון בבקשה לחשוב עלינו. בנוסף, במהלך הדיון הזכירה יו"ר אדטו היקרה לא פעם ולא פעמיים את הפניות הרבות שקיבלה במייל מסטודנטים ובוגרים מודאגים ובעקבות כך העמידה שאלות קשות בפני חלק ממשתתפי הדיון- ועל כך נותר לנו רק לומר לכם, כל מי ששלח וכתב, הרבה כל הכבוד! הקול שלכם נשמע.

היה לכם מייגע לקרוא את העדכון? תוכלו רק לדמיין איך זה היה לחוות את כל זה בלייב...כמה התעייפנו ועכשיו נלך לישון.
אבל מחר, יום חדש-
נהיה בקשר בקרוב ונפתח לדיון שאלות אופרטיביות שנובעות מההישיבה שהיתה היום. אתם מוזמנים לכתוב לנו בנתיים מה דעתכם, איך כדאי לנהוג, ובכלל להגיב, לשאול, להציע לחשוב בקול, במייל, בפייסבוק ,באוויר או ביבשה...
אנחנו רוצות לשמע אתכן וגם אתכם.

לילה טוב,
נציגותכן בדיון

מיטל גואטה
מיטל קראוס
לילך נס

תגובה 1:

  1. הנקודה שהכי מרגיזה היא שרוצים להבדיל בין מי שסיים לפני 2004 למי שאחרי, הרי תוכניות ההכשרה לא השתנו אחרי 2004 ואם כן - רק לטובה.

    השבמחק